Pierwszą zakończoną konkurencją było pchnięcie kulą kobiet, w którym triumfowała Paulina Guba (18.29), pokonując Klaudię Kardasz i Maję Ślepowrońską. Ze względu na fantastyczne tegoroczne rekordy Polski Marii Andrejczyk i Marcina Krukowskiego szczególnie wyczekiwany przez poznańską publiczność był rzut oszczepem. Andrejczyk nie zbliżyła się na Golęcinie do wyniku ze Splitu, ale pewnie wygrała z Klaudią Regin i Karoliną Bołdysz. Krukowski w swoim konkursie był jedynym zawodnikiem, który przekroczył granicę 80 metrów (83.86) pokonując Cypriana Mrzygłoda i Mateusza Kwaśniewskiego.
Emocjonująca okazała się końcówka konkursu trójskoku pań. W piątej kolejce Karolinie Młodawskiej udało się przeskoczyć prowadzącą od początku Adriannę Szóstak. Zawodniczka OŚ AZS Poznań odpowiedziała błyskawicznie i skokiem na odległość 13.92 odzyskała prowadzenie i ostatecznie zapewniła sobie złoto. Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Bednarek. W konkursie męskim bezkonkurencyjny był Adrian Świderski ze swoim najlepszym tegorocznym wynikiem (16.38) na podium za nim znaleźli się Filip Sacha i Dawid Krzemiński.
Bez niespodzianek było również w męskiej kuli, gdzie Michał Haratyk (20.81) triumfował przed Jakubem Szyszkowskim i Janem Parolem.
W konkurencach biegowych pierwszego dnia zawodów poznaliśmy mistrzów i mistrzynie Polski na 100m, 1500m oraz 3000m z przeszkodami. Najpierw rywalizowali średniodystansowcy. Zarówno wśród pań jak i panów walka o złoto rozstrzygnęła się po zaciętym finiszu. Eliza Megger wyprzedziła prowadzącą jeszcze przed ostatnim wirażem poznaniankę Martynę Galant, brąz wywalczyła Beata Topka. Finał mężczyzn, zgodnie z oczekiwaniami, rozstrzygnęli między sobą Marcin Lewandowski (złoto) i Michał Rozmys (srebro), na trzecim miejscu przybiegł Andrzej Kowalczyk.
Mistrzem Polski w biegu na 100 m został Dominik Kopeć (10.31) o jedną setną sekundy wyprzedzając Przemysława Słowikowskiego, kibiców ucieszył natomiast brąz Mateusza Siudy z OŚ AZS Poznań. Ciekawy był finał pań, w którym aż sześć zawodniczek, łącznie z triumfatorką, osiągnęło rekord życiowy. Wśród pań bezkonkurencyjna była Pia Skrzyszowska (11.22), za nią na podium znalazły się Klaudia Adamek i Paulina Guzowska.
Na minima olimpijskie poznańska publiczność musiała poczekać aż do końca pierwszego dnia zawodów. Zdobyły je startujące w biegu na 3000 m z przeszkodami siostry Aneta i Alicja Konieczek. Ich czasy to odpowiednio 9:25.98 i 9:27.79, jako trzecia na metę przybiegła Kinga Królik. Kolejność panów na tym dystansie: Mikołaj Czeronek, Michał Zieleń, Mateusz Kaczor.
Pierwszego dnia rozgrywano również biegi eliminacyjne na 400 m oraz 400 m przez płotki. Niestety do piątkowego finału nie udało się zakwalifikować gorąco dopingowanej przez poznańską publiczność Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej. Poznaniacy pobiegną za to w finale 400m i 400m przez płotki mężczyzn. W biegu płaskim awans zapewnili sobie Jakub Krzewina i Tymoteusz Zimny z OŚ AZS Poznań. Nadzieje na piątkowy finał rozbudzili u poznańskich kibiców płotkarze OŚ AZS Poznań Robert Bryliński i Jakub Olejniczak, którzy w eliminacjach uzyskali najlepsze czasy.
Czternaście kompletów medali trafiło do najlepszych polskich lekkoatletów drugiego dnia mistrzostw kraju. Wyniki mogły zadowolić poznańską publiczność. Wielkim widowiskiem były finały 400m kobiet i rzutu młotem mężczyzn.
W piątek rozgrywano dwie sesje. Rano startowali chodziarze na 10 km i chodziarki na 5 km. Wśród panów z wielką przewagą triumfował Łukasz Niedziałek. Kolejni na mecie Rafał Fedaczyński i Mateusz Nowak pojawili ponad 4 minuty po złotym medaliście. Rywalizacja pań była bardziej wyrównana. Agnieszka Ellward przyszła na metę przed Anną Ździebło i Magdaleną Żelazną. Na zakończenie sesji porannej o sobotni finał 200 m walczyli mężczyźni i kobiety.
Sesję popołudniową rozpoczął rzut dyskiem kobiet. Chociaż Daria Zabawska zapewniła sobie złoto już w pierwszej kolejce, to jednak konkurs miał swoją dramaturgię. O najwyższy stopień podium do końca walczyła Karolina Urban, ostatecznie przegrywając o 4 cm. Na trzecim stopniu podium znalazła się Karolina Sygutowska. Wśród panów w swoim pożegnaniu z Mistrzostwami Polski błysnął Piotr Małachowski (64.67). Za nim uplasowali się Bartłomiej Stój i Robert Urbanek.
W skoku wzwyż pań nie było niespodzianek – Kamila Lićwinko zameldowała się na miejscu pierwszym z dobrym wynikiem 1.92. Rekord życiowy (1.85) dał Wiktorii Miąso srebro i pozwolił pokonać Anetę Rydz. Najlepszym tegorocznym wynikiem wśród Polaków skończył się również konkurs męski. Wysokość 2.26 dała zwycięstwo Norbertowi Kobielskiemu przed Mateuszem Kołodziejskim i Sylwestrem Bednarkiem.
Najlepsze wyniki w sezonie padały również w finałach 400m przez płotki pań i panów. Poznańską publiczność ucieszyło zwycięstwo Roberta Brylińskiego z OŚ AZS Poznań. Za nim ukończyli bieg Krzysztof Hołub i Sebastian Urbaniak. Kolejne złoto do bogatej kolekcji dołożyła Joanna Linkiewicz (56.32) wygrywając z Julią Korzuch i Emilią Ankiewicz.
Optymizmem przed Igrzyskami Olimpijskimi napawa forma sprinterek w biegu na 400 m. Wynik Mistrzyni Polski Natalii Kaczmarek 50.72 to jej rekord życiowy. Za nią na metę przybiegły Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik. W biegu mężczyzn barierę 46 sekund (45.96) zdołał przełamać tylko Kajetan Duszyński, który wygrał z Mateuszem Rzeźniczakiem i Karolem Zalewskim.
Deszczowy konkurs skoku o tyczce mężczyzn obfitował w emocje i zwroty akcji. Ostatecznie triumfował Piotr Lisek (5.80) przed Robertem Soberą i Pawłem Wojciechowski (obaj 5.70). Cała trójka zaliczyła w Poznaniu najlepsze wyniki w sezonie.
Zdecydowanie najlepsze wyniki i największe emocje zafundowali poznańskiej publiczności młociarze. Do ostatniej kolejki prowadził Wojciech Nowicki, który musiał jednak uznać wyższość Pawła Fajdka. 4-krotny mistrz świata posłał młot na odległość 82.82m, poprawił rekord mistrzostw Polski, rekord poznańskiego stadionu i po raz szósty sięgnął po tytuł mistrza Polski.
Drugiego dnia 97. PZLA Mistrzostw Polski rozstrzygnięto również rywalizację w sztafetach 4x100m. Wśród pań zwyciężyły sprinterki AZS-AWF Warszawa przed CWZS Zawisza Bydgoszcz, RLTL Optima Radom. Kolejność sztafet męskich: AZS-AWF Katowice, OŚ AZS Poznań, KS Podlasie Białystok.
Rywalizację podczas trzeciego dnia imprezy rozpoczęli długodystansowcy. Nowa mistrzyni Polski na 5000m sięgnęła po złoto przypuszczając atak z czwartego miejsca, na którym biegła jeszcze przed ostatnim okrążeniem. W biegu męskim Aleksander Wiącek zaatakował już dwa kilometry przed końcem i nie dał sobie odebrać zwycięstwa.
Konkurs skoku w dal pań przyniósł wiele radości gospodarzom. Adriana Szóstak w ostatniej próbie (6.39) wskoczyła na pierwsze zapewniając sobie drugi złoty medal na tegorocznych mistrzostwach Polski. Na podium wyprzedziła Annę Matuszewicz i Karolinę Kucharczyk. W konkursie mężczyzn po upragnione, pierwsze złoto krajowego czempionatu sięgnął wielokrotny medalista tej imprezy Andrzej Kuch skacząc 8.05m.
Tytuł mistrzowski w biegu na 200 m w tym roku uzyskali wśród pań Marlena Gola (23.39) i wśród panów Adrian Brzeziński (20.99). W skoku o tyczce kobiet triumfowała Kamila Przybyła z najlepszym w tym sezonie wynikiem 4.10m.
Temperatura zawodów wzrosła podczas finałów płotkarskich. Zacięty pojedynek z bardzo dobrymi wynikami stoczyły Pia Skrzyszowska z Klaudią Siciarz. Skrzyszowska, która zdobyła tytuł mistrzyni kraju zameldowała się na mecie z czasem 12.85. Bardzo dobry wynik padł również w biegu męskim. Damian Czykier sięgnął po złoto w czasie 13.37.
W gwiazdorsko obsadzonym konkursie rzutu młotem kobiet porządek na podium pokrył się z tegoroczną kolejnością na polskich listach. Zwyciężyła Malwina Kopron (75.42) przed Anitą Włodarczyk (74.06). Obie panie poprawiły swoje najlepsze wyniki w tym roku. Brąz wywalczyła Joanna Fiodorow (72.31).
Silnie obsadzone były również finały biegu na 800 metrów. Rywalizacja pań decydowała o tym, kto pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W bardzo szybkim biegu dominację w tym sezonie potwierdziła Angelika Sarna (2.00:28) przybiegając na metę przed Anną Wielgosz i Joanną Jóźwik. Niespodzianki nie było również wśród panów – triumfował Patryk Dobek (1.48:21) przed Mateuszem Borkowskim i Patrykiem Sieradzkim.
Rywalizację w 97. PZLA Mistrzostwach Polski zakończyły sztafety 4x400m. Ostatnia konkurencja wśród mężczyzn ponownie przyniosła wiele radości poznańskim kibicom, bowiem na podium zameldowali się biegacze OŚ AZS Poznań, a za nimi AZS UMCS Lublin i AZS-AWF Katowice. Kolejność sztafet żeńskich: AZS UMCS Lublin, RLTL Optima Radom, KS AZS AWF Kraków
Klasyfikację medalową mistrzostw wygrał AZS UMCS Lublin z pięcioma złotymi krążkami. Tyle samo mieli lekkoatleci OŚ AZS Poznań. O kolejności decydowała liczba srebrnych medali, których więcej zdobyli lublinianie. W klasyfikacji medalowej wg województw najsilniejsze okazało się woj. mazowieckie przed dolnośląskim i podlaskim. W klasyfikacji punktowej bezkonkurencyjny był AZS-AWF Katowice, a klasyfikacja punktowa województw dała prowadzenie Mazowszu.
Źródło: Materiały prasowe Organizatora