Drużyna AMP futbolu Warty Poznań zagra w ekstraklasie!

Amp futboliści Warty Poznań wystartują w tegorocznych rozgrywkach ekstraklasy. Zespół, w którym jest m.in. bramkarz reprezentacji Polski, ma już za sobą pierwsze treningi w Poznaniu.

To będzie wyjątkowy rok dla polskiego amp futbolu, czyli piłki nożnej dla osób po amputacjach kończyn. Mistrz kraju, zespół Kuloodporni Bielsko-Biała będzie w maju gospodarzem turnieju Ligi Mistrzów, a we wrześniu do Krakowa przyjedzie 16 reprezentacji narodowych, żeby powalczyć o tytuł mistrza Europy.

W Poznaniu natomiast będziemy mogli emocjonować się występami amp futbolowej drużyny „Zielonych” – Warta Poznań przystąpi do rozgrywek ekstraklasy – mówi trener zespołu, Dariusz Sylwestrzak. – Kilka miesięcy temu ogłosiliśmy nabór do zespołu i udało nam się osiągnąć pierwszy cel. Warta Poznań zagra w lidze i mam nadzieję, że będzie to przełomowy moment dla rozwoju tej dyscypliny w mieście. Dotąd bowiem byliśmy czarną dziurą na mapie kraju. Teraz, gdy jest już drużyna ligowa, wierzymy to, że uda nam się również zachęcić do treningów i gry jak najwięcej zawodników z Poznania oraz Wielkopolski.

Powstanie sekcji amp futbolu pokazuje, że Warta Poznań działa na rzecz osób, dla których aktywność i integracja poprzez sport odgrywają ważną rolę – uważa Jarosław Żubka, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Warty Poznań. – Zależy nam na tym, żeby zachęcić uprawiania amp futbolu wszystkich, dla których liczy się aktywność ruchowa, zbudowanie pewności siebie, ale też po prostu potrzebują dobrej zabawy poprzez sport.

Kadra Warty Poznań liczy obecnie 8 zawodników. Jest w niej m.in. Przemysław Nadobny, bramkarz reprezentacji Polski. Twarzą projektu od początku był Bartosz Skrzypek, który grał przed laty w zespole narodowym i marzy o tym, by do niego wrócić. Zespół spotkał się już w grudniu na pierwszych treningach.
Trenujemy w weekendy, dwa razy w miesiącu. Zależy nam przede wszystkim na integracji społecznej i aktywizacji, ale widzę po zawodnikach, że będzie im zależało również na osiągnięciu celów sportowych – mówi Dariusz Sylwestrzak.

W lutym Warta Poznań planuje rozegranie sparingów z Widzewem Łódź. A już pod koniec marca odbędzie się pierwszy turniej ekstraklasy. Gospodarzem będzie Legia Warszawa. W weekend 25/26 kwietnia zespoły zameldują się w Poznaniu. Tak, jak w przypadku pozostałych turniejów, w sobotę i niedzielę drużyny zagrają ze sobą każdy z każdym. W lipcu turniej odbędzie się w Krakowie, u wicemistrza Polski, Husarii, a w październiku – w Bielsku-Białej (Kuloodporni) i Łodzi (Widzew). Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów we wszystkich turniejach, zostanie mistrzem Polski 2020. – Można przeżyć naprawdę fajną przygodę – uważa trener Sylwestrzak.

Wierzymy w to, że stworzenie drużyny amp futbolu to dopiero początek. Liczymy na to, że z czasem znajdą się ludzie i podmioty, które będą chciały współpracować z Wartą Poznań przy realizacji tego projektu. Myślę tu zarówno o rolach wolontariuszy, wsparcia terapeutycznego czy realizacji celów sponsorskich np. w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Zachęcamy do współpracy Warta jest otwarta! – podkreśla Jarosław Żubka.

Źródło: Materiały prasowe Warty Poznań 
Fot. Łukasz Woźny