Fustalistki UAM-u akademickim wicemistrzem Polski!

UAM Poznań w finale Akademickich Mistrzostw Polski trafił do grupy D. Ich rywalkami były ekipy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie Oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Miało dojść również do derbowego starcia z AWF-em Poznań, niestety w związku z organizacyjnymi problemami ekipa AWF-u nie wybrała się do Opola.

W pierwszym spotkaniu zmierzyły się z krakowskimi ekonomiczkami. Do przerwy prowadziły skromnie 1:0, w drugiej połowie zagrały koncertowo i udanie otworzyły opolski turniej od zwycięstwa 4:1. Na listę strzelczyń wpisały się Alicja Busza, Laura Czudzińska, Marta Kosiorek i Alicja Zając. Starcie z UHP Częstochowa podopieczne Wojciecha Weissa zremisowały 1:1, bramkę zdobyła Alicja Busza.

Ćwierćfinał to starcie z AWFiS Gdańsk. Poznanianki mocno weszły w to spotkanie prowadząc do przerwy 4:0! Spokojnie kontrolując to spotkanie po przerwie dorzuciły jedno trafienie same tracąc jedną bramką i z wynikiem 5:1 zameldowały się w strefie medalowej! Gole dla UAM-u: Patrycja Falborska, Aleksandra Jankowska (2x), Alicja Zając (2x)

Półfinał to rewanż za eliminacyjne zmagania w Poznaniu z Uniwersytetem Szczecińskim. Wtedy lepsze były zawodniczki ze stolicy województwa zachodniopomorskiego wygrywając 3:1. UAM tym razem wziął udany rewanż na rywalkach wygrywając 1:0 po bramce Alicji Buszy i w wielkim finale zagrają z Uniwersytetem Jagiellońskim!

Początek finału był wzajemnym badaniem się w środku pola. Potem do natarcia przeszedł UJ Kraków i w czwartej minucie rozmontował defensywę UAM-u. Zespołową akcję wykończyła Włodarczyk. Dodało to krakowiankom wiatru w żagle i chwilę później mogło być 2:0, jednak dobrą interwencją popisała się Dąbek. W końcu do ofensywy przeszły poznanianki i dwukrotnie groźnie zagroziły bramce strzeżonej przez Klabis. Wpierw groźne uderzenie Buszy z dystansu spadło po obronie pod nogi Jankowskiej, która uderzyła niecelnie. Chwilę później groźne uderzenie Kosiorek dobijała Cywińska, ale minimalnie spudłowała.

Zaraz po przerwie UJ mógł podwyższyć prowadzenie, nie wykorzystały jednak przechwycenia piłki po błędzie Czudzińskiej. Optyczna przewagę miały krakowianki długo utrzymując się przy piłce i spokojnie rozgrywając akcję. W 15 minucie groźne uderzenie Czudzińskiej obroniła Klabis wybijając na róg. Po tym stałym fragmencie gry piłka ponownie wróciła do Czudzińskiej i tym razem futbolówka znalazła drogę do siatki!

Po 24 minutach gry był remis więc potrzebna była dogrywka (2×4 minuty). W drugiej minucie dogrywki Czudzińska uruchomiła znajdującą się przed bramką Kosiorek. Ta była faulowana przez rywalkę i sędzia podyktował rzut karny. Szóstkę na bramkę zamieniła uderzeniem w samo okienko Alicja Busza! W drugiej połowie dogrywki Jagiellonki szukały wyrównania za wszelką cenę, ale długo nie mogły przebić się przez dobrze broniącą defensywę UAM-u. Wszystko zmieniło się 15 sekund przed końcem kiedy to Małgorzata Bartosiewicz doprowadziła do wyrównania. O losach mistrzostwa decydowały karne. Tych odbyło się sześć kolejek i odrobinę lepiej wykonywały je zawodniczki z Krakowa broniąc mistrzowski tytuł.

Finał AMP: UAM Poznań – UJ Kraków 2:2 k. 5-6

16′ Laura Czudzińska, 26(k)’ Alicja Busza – 4′ Katarzyna Włodarczyk, 32′ Małgorzata Bartosiewicz