Lubomir Šatka piłkarzem Lecha Poznań

Nowym piłkarzem Lecha Poznań został Słowak Lubomir Šatka. Środkowy obrońca związał się z Kolejorzem czteroletnim kontraktem, a do reszty zespołu dołączy dopiero w drugiej połowie lipca.

23-letni piłkarz wychowywał się w klubie MFK Dubnica, a w 2012 roku przeszedł do angielskiego Newcastle United. Przez cztery i pół roku występował w juniorskich drużynach tego zespołu (głównie U-23), w międzyczasie udało mu się zagrać jeden mecz w seniorskiej drużynie Newcastle United (spotkanie z Leicester City w ramach Pucharu Anglii) oraz przebywał na wypożyczeniu w York City występującym na czwartym poziomie rozgrywkowym.

W połowie sezonu 2016/17 został wypożyczony do rodzimego DAC Dunajska Streda, po czym po pół roku słowacki klub wykupił Šatkę i od tego momentu był on pełnoprawnym członkiem zespołu z pogranicza Słowacji i Węgier. Przez ten czas rozegrał dla DAC ponad 80 meczów, w których zdobył pięć bramek. Poza tym Słowak ma na swoim koncie sześć spotkań w reprezentacji swojego kraju (ostatnie na początku czerwca przeciwko Jordanii), a w 2017 roku był członkiem drużyny, która brała udział w mistrzostwach Europy U-21, które odbywały się w Polsce. Kadra Słowacji była wtedy w grupie z reprezentacją naszego kraju, ale sam Šatka nie wystąpił w bezpośrednim spotkaniu między tymi zespołami. Zaliczył wtedy jeden występ, w ostatnim starciu ze Szwecją. Słowacy wygrali ten mecz 3:0, a nowy obrońca Kolejorza strzelił jednego z goli.

23-letni zawodnik jest dobrze znany Lechowi Poznań, ponieważ wystąpił on w grze kontrolnej rozgrywanej między Kolejorzem, a jego dotychczasowym klubem podczas tegorocznego zgrupowania w Turcji.

Lubomir Šatka był przez nas obserwowany od dłuższego czasu. Środkowy obrońca DAC i reprezentacji Słowacji w minionym sezonie udowodnił, że mimo młodego wieku może stanowić o sile zespołu, a jego forma jest stabilna – komplementuje nowy nabytek Lecha dyrektor sportowy poznańskiego klubu, Tomasz Rząsa. – Aby mieć szansę pozyskania Lubomira w tym sezonie, w czasie trwania negocjacji musieliśmy zgodzić się na to, że zawodnik dołączy do nas dopiero po dwumeczu DAC z Cracovią w ramach eliminacji do Ligi Europy. Pojawi się on w Poznaniu przed naszym pierwszym ligowym spotkaniem w ekstraklasie – dodaje.

Šatka przebywa obecnie ze swoim klubem i przygotowuje się do rywalizacji w europejskich pucharach, jednak już miał okazję odwiedzić i poznać resztę lechitów podczas zgrupowania w Opalenicy. – Moje oczekiwania odnośnie gry w Lechu są wysokie, bo takie same są w samym klubie, jak i wśród kibiców. Nie mogę doczekać się pierwszych meczów i tego, że będą mógł pomóc zespołowi osiągnąć jego cele i powrócić na należne mu miejsce w ligowej tabeli – komentuje nowy piłkarz Kolejorza.

Lubomir Šatka związał się z poznańskim klubem czteroletnim kontraktem. Słowacki środkowy obrońca jest kolejnym piłkarzem, który dołączył do zespołu Lecha Poznań przed sezonem 2019/20. Przed nim uczynili to holenderski bramkarz Mickey van der Hart, chorwacki pomocnik Karlo Muhar oraz środkowi obrońcy Tomasz Dejewski i Serb, Djordje Crnomarković.

Źródło: Materiały prasowe Lecha Poznań | fot. Przemysław Szyszka