Maik Nawrocki wypożyczony do Warty Poznań

Młodzieżowy reprezentant Polski, 20-letni obrońca Maik Nawrocki podpisał kontrakt z Wartą Poznań i został wypożyczony do końca obecnego sezonu z Werderu Brema. Jest szóstym piłkarzem, który wzmocnił ekipę “Zielonych” w tym oknie transferowym.

Maik Nawrocki od urodzenia mieszka w Niemczech, a jego rodzice pochodzą z Polski. Jako 5-latek trafił do akademii piłkarskiej Werderu Brema i do dziś jest zawodnikiem klubu z północy kraju. Ma 27 meczów i 8 goli w młodzieżowych reprezentacjach Polski U-15, U-16, U-17, U-18 i U-19. Z kadrą do lat 20 był na mistrzostwach świata w 2019 roku, ale nie zagrał w żadnym meczu turnieju rozgrywanego w Polsce. Jesienią 2020 roku był powołany do reprezentacji U-21 na mecze eliminacyjne do młodzieżowych mistrzostw Europy. W tym sezonie rozegrał 7 spotkań w rezerwach Werderu Brema, zdobył jedną bramkę.

– Moja rodzina wywodzi się z okolic Konina, od dziecka bywam tam regularnie, bo utrzymujemy dobre kontakty z krewnymi. Często przyjeżdżałem też z rodzicami do Poznania, więc znam już trochę to miasto – mówi Maik Nawrocki. – Rok temu podpisałem profesjonalny kontrakt z Werderem Brema do 2023 roku. W Bremie grałem w drugim zespole Werderu, ale wiadomo, że jestem młodym zawodnikiem i mam ambicję, by grać jak najwięcej, na jak najwyższym poziomie. Szukałem dla siebie opcji i uznałem, że przenosiny do polskiej Ekstraklasy to dobre rozwiązanie. Jestem reprezentantem młodzieżówki, co też miało wpływ na moją decyzję. Ze zgrupowań kadr młodzieżowych znam Maćka Żurawskiego, który też przyszedł zimą do Warty – dodaje piłkarz i przypomina, że występował m.in. w kadrze do lat 18 prowadzonej przez Wojciecha Tomaszewskiego, obecnie dyrektora Akademii Warty Poznań.

– Cieszę się, że tu jestem. Wiem, że Warta Poznań jako beniaminek walczy o pozostanie w Ekstraklasie. Zrobię wszystko, żeby dostać swoją szansę i pomóc drużynie w osiągnięciu tego celu – podkreśla nowy obrońca „Zielonych”.

– Zdecydowaliśmy się na wypożyczenie Maika ze względu na kontuzję Bartka Kieliby, który wypadł z gry na kilka tygodni. Wierzymy w to, że nasz kapitan będzie szybko dochodził do zdrowia. Pojawiła się szansa wypożyczenia Maika z Werderu Brema. To młodzieżowy reprezentant Polski, chłopak o dużym potencjale. Jest młodzieżowcem, co też daje trenerowi dodatkowe opcje. Mamy nadzieję, że Maik pomoże nam w tej rundzie. Cieszymy się, że zdecydował się na spróbowanie seniorskiej piłki na najwyższym poziomie w Polsce, w Warcie Poznań – mówi dyrektor sportowy „Zielonych”, Robert Graf. – Pozyskaliśmy środkowego obrońcę o dobrych warunkach fizycznych, który pokazał się z dobrej strony w meczach młodzieżowych reprezentacji naszego kraju. Jest już powoli przymierzany do pierwszego składu Werderu Brema. Na razie potrzebuje jednak ogrania, stąd decyzja i Werderu, i nasza, żeby sobie pomóc w takiej sytuacji.

Maik Nawrocki niedawno skończył 20 lat. Ma 190 cm wzrostu, waży 80 kg. Będzie nosił koszulkę z numerem 32. Jest szóstym nowym zawodnikiem w drużynie trenera Piotra Tworka w tym roku. Wcześniej kontrakty ze „Swojską Bandą” podpisali: obrońca Bartłomiej Burman, pozyskany z Nielby Wągrowiec, pomocnicy Maciej Żurawski (wypożyczony z Pogoni Szczecin), Makana Baku (wypożyczony z Holstein Kiel) i Mateusz Sopoćko (z  Lechii Gdańsk) oraz napastnik Adam Zrelak z 1. FC Nuernberg.

Fot. Klaudia Berda / Warta Poznań