Makana Baku wypożyczony do Warty Poznań

Blisko 23-letni skrzydłowy, były młodzieżowy reprezentant Niemiec, Makana Baku został wypożyczony przez Wartę Poznań z Holstein Kiel. Umowa między klubami obowiązuje do końca tego sezonu i zawiera opcję wykupu piłkarza przez „Zielonych”.

Makana Baku jest wychowankiem 1. FSV Mainz, ale jeszcze jako junior przeniósł się do SG Sonnenhof Grossaspach. Od sezonu 2019/20 jest zawodnikiem Holstein Kiel i w jego barwach rozegrał 20 spotkań w 2. Bundeslidze. Zdobył w nich 4 bramki i zanotował 1 asystę. W Pucharze Niemiec strzelił 3 gole w 2 meczach. Nowy zawodnik Warty Poznań w kwietniu skończy 23 lata, urodził się w Moguncji, ma 177 cm wzrostu, waży 72 kg. Jest Niemcem, ale ma też obywatelstwo Demokratycznej Republiki Konga. Jeszcze w październiku 2019 roku występował w reprezentacji Niemiec do lat 21 (w sumie 3 mecze), a rok wcześniej rozegrał 2 spotkania w kadrze U-20.

– Kilka dni po tym, jak mój menedżer poinformował mnie o zainteresowaniu Warty Poznań, zadzwonił do mnie trener Tworek. Powiedział, że bardzo chce mnie mieć w swoim zespole i wierzy w to, że mogę pomóc drużynie. Nie ukrywał, że zespół jest w potrzebie, że czeka nas walka o utrzymanie się w lidze. Doceniam takie gesty, takie podejście do zawodnika i mogę powiedzieć, że to mnie ostatecznie przekonało do tego, że warto podjąć to wyzwanie i przyjść do Warty Poznań – mówi Makana Baku, który w czwartek zakończył testy medyczne w klinice Rehasport i podpisał kontrakt półroczny kontrakt z poznańskim klubem. – Jestem młodym zawodnikiem i bardzo potrzebuję regularnej gry, dlatego musiałem szukać rozwiązania, które mi na to pozwoli. Uznałem, że oferta z Warty Poznań jest korzystna dla mnie, zdecydowałem się ją przyjąć i sprawdzić się w nowym otoczeniu, w nowej lidze.

Zawodnik dołączył już do drużyny trenera Piotra Tworka na zgrupowaniu w Grodzisku Wlkp. – Słyszałem że Warta ma fajny zespół i bardzo się cieszę, że tutaj jestem. Najważniejsze w piłce są zwycięstwa i przychodzę po to, żeby pomóc Warcie odnosić zwycięstwa. To jest dla mnie kluczowa sprawa. Chcę jak najszybciej wprowadzić się do zespołu po to, żeby realizować ten cel – podkreśla Makana Baku, a pytany o to, jakim jest typem piłkarza, odpowiada: – Jestem szybkim zawodnikiem, lubię grę jeden na jednego, oczywiście cieszą mnie gole, ale również asysty. Muszę też przyznać, że radość sprawiają mi nieszablonowe zagrania, takie, na które inni zawodnicy nie zawsze się decydują w czasie meczu.

 – Już w trakcie rundy jesiennej wiedzieliśmy, że musimy wzmocnić się w ofensywie: na skrzydłach i w ataku. Makana Baku był naszym celem transferowym już od jakiegoś czasu. Wiedzieliśmy, że ten sezon w Holstein Kiel nie należał do niego, mimo całkiem udanego poprzedniego sezonu. Nie wynikało to z kontuzji, ale ze zmiany koncepcji gry przez nowego trenera drużyny. Zabiegaliśmy o wypożyczenie Makany, ale nie brakowało perturbacji, bo zawodnik miał oferty z 2. Bundesligi oraz z drugiej ligi francuskiej. Na szczęście udało się go wypożyczyć na pół roku z opcją wykupienia po sezonie – tłumaczy dyrektor sportowy Warty Poznań, Robert Graf. – Pozyskaliśmy zawodnika, który charakteryzuje się dużą dynamiką, dużą skutecznością w grze jeden na jednego. Jest jeszcze młodym graczem, ma za sobą grę w niemieckiej młodzieżówce. Głęboko wierzymy w to, że będzie dużym wzmocnieniem siły ofensywnej Warty Poznań w drugiej części tego sezonu.

Makana Baku jest drugim piłkarzem, który tej zimy trafił do Warty Poznań. W środę Klub sfinalizował wypożyczenie pomocnika, Macieja Żurawskiego z Pogoni Szczecin.

Fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań