Pierre Fleury gwiazdą CSI4* Poznań!

W dniach od 7-10 czerwca na Hipodromie Wola odbędą się międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody CSI4* Poznań. Gwiazdą części pokazowej jest Pierre Fleury – człowiek żyjący w symbiozie z końmi. To znakomity artysta, uprawiający woltyżerkę trener, czasami kaskader. Jest samoukiem, który oddaje się bez reszty swoim towarzyszom spektaklu, rozumiejąc ich świetnie i obdarzając ogromnym zaufaniem. Na co dzień stacjonuje w Tourgeville w Normandii, a swoje fantastyczne konne spektakle prezentuje w całej Francji, a także poza nią.

Jego miłość do koni zaczęła się już w dzieciństwie: „Zacząłem dosiadać koni w wieku 4 lat, w mojej rodzinie pasjonowano się skokami przez przeszkody. Kiedy byłem młody, mój ojciec nabył 2 konie rasy Highland do zaprzęgu – trzylatki Nessy i Nelson miały stanowił parę”. Pierre rozpoczął pracę i nawiązał z nimi szczególną więź. Nie miał profesjonalnego trenera – wszystkiego nauczył się sam, stawiając sobie wyzwania i pozostając zawsze blisko swoich towarzyszy.

W 2009 roku, gdy był jeszcze studentem, został zaproszony, aby wystąpić podczas czempionatu Francji rasy Highland w Haras du Pin i tak zaczęła się jego kariera.

W 2011 roku wziął udział we Francuskiej edycji programu Mam Talent – koni nie przestraszyły światła reflektorów w telewizyjnym studio. Od pierwszych kroków na scenie programu, showman i jego towarzysze potrafili przyciągnąć uwagę widzów i jurorów, zdobywając w ten sposób szerszy rozgłos. Z czasem do jego zespołu dołączyły nowe konie. W 2014 roku uświetnił swoim występem Światowe Igrzyska Jeździeckie w Caen.

Pierre prowadzi również szkolenia dla innych pasjonatów konnych akrobacji.

POKAZY

FREE JUMP – skoczny numer!

Ten nowy spektakl to połączenie zaufania i opanowania, Od pozycji „poczty węgierskiej” na nogach i na długich lejcach, FREE JUMP jest szeregiem skoków: przez przeszkody, nad pochylonymi końmi i skoków nad zaprzęgiem w ruchu. To numer, który zapiera dech w piersiach.

TANDEM – moment poezji jeździeckiej…

Wykonywany z dwoma, czterema lub sześcioma końmi TANDEM łączy poezję, balet i performance. „Pomysł i praca nad numerami jest często osobistym wyzwaniem. W spektaklu „Tandem” rytm, głos i równowaga zajmują ważne miejsce, tworząc bezpośrednie relacje z moimi końmi” – powiedział Pierre Fleury.

KONIE

Końscy towarzysze Pierre’a to konie rasy Highland. Jest to rasa wywodząca się z północnej Szkocji, która powstała w roku 1887 i początkowo używana była do polowań, ponieważ dzięki dużej sile mogła unieść ciężką zwierzynę.

Charakterystyka rasy:

Głowa krótka, typowa dla kuców, nozdrza duże, klatka piersiowa głęboka, kończyny krótkie i mocne. Ogon i grzywa bujne, a na pęcinach niewielkie szczotki.

Typy:

Można wyróżnić dwa typy Highlandów: typ garron z wyspy Mull i mniej delikatny typ z Hebrydów. Pierwszy osiąga wysokość 144 cm w kłębie, a drugi nie przekracza 125 cm. Konie te słyną ze swojej długowieczności.

Maść:

Najczęściej spotykana maść w tej rasie to myszata, izabelowata i bułana. Mogą być także siwe, gniade albo skarogniade. Maść srokata jest raczej niepożądana, lecz może wystąpić. Oprócz srokatej dopuszczalne są wszystkie maści. Wszystkie źrebięta tej rasy przychodzą na świat maści bułanej.

Nelson – Dominator

Rasa: Highland Wiek: 16 lat Płeć: wałach. Filar spektaklu.

W wieku trzech lat Nelson zadebiutował z Pierrem Fleury w tym samym czasie co jego półbrat, Nessy. Pierre, Nelson i Nessy nauczyli się wszystkiego razem, co było czasem niełatwem, bo Nelson był bardzo dziki i dominujący. Amatorskie trio szybko osiągnęło status profesjonalistów. Teraz nawet scena telewizyjna im nie straszna.

Nessy – Uczuciowiec

Rasa: Highland Wiek: 16 lat Płeć: wałach. Filar spektaklu

Nessy rozpoczął swoją karierę z Pierrem Fleury w wieku trzech lat u boku swojego półbrata Nelsona. Nessy to przeciwieństwo Nelsona, jeśli chodzi o charakter, bo zawsze był i jest nadal bardzo czuły emocjonalnie. Podczas nauki, Nessy zawsze się starał, aby dobrze wypaść. Od kiedy zaczął swoją artystyczną karierę, musiał nauczyć się powściągać emocje w zetknięciu z publicznością.

Xenor – Siła spokoju

Rasa: Highland Wiek: 6 lat Płeć: wałach

Mimo, że jest najmłodszym i jednym z tych, który stosunkowo niedawno dołączyły do spektaklu, to trochę „ojcuje” całej grupie. Ma w sobie wielki spokój, nawet podczas spektakli z wielotysięczną publicznością. Zadebiutowała u boku Xénou podczas Światowych Igrzysk Jeździeckich w 2014 roku w Normandii. Jego niezwykłe umaszczenie ma duży wkład w grę kolorów spektaklu.

Azur – Pomocna dłoń

Rasa: Highland Wiek: 7 lat Płeć: klacz

Azur dołączyła do ekipy w 2013 roku. To siostra klaczy Ulane. W ciągu kilku miesięcy udało jej się nauczyć wszystkich figur ze spektaklu. Perfekcyjnie opanowała spektakle i Pierre Fleury może liczyć na nią w każdych okolicznościach.

Xénou – Egzaltowany

Rasa: Highland Wiek: 6 lat Płeć: wałach

Kiedy jeden z koni opuszcza grupę, by zaspokoić swoją ciekawość, okazuje się zawsze, że to Xénou! W swoich początkach był bardzo płochliwy, gdy się do niego zbliżano. W efekcie był zdystansowany do ludzi i innych koni. Pierre Fleury spędził z nim mnóstwo czasu na padoku, aby się do niego zbliżyć i zdobyć jego zaufanie. Obecnie Xénou stał się bardzo wyrazistym aktorem.

Ulane – Osobowość

Rasa: HighlandWiek: 7 latPłeć: klacz

Ulane to trochę taka „mama” całej grupy. To klacz o dobrym charakterze, więc łatwo się do niej przywiązać. Jest bardzo pilna i wszechstronna. Podczas spektaklu może zarówno robić figury, jak i chodzić w zaprzęgu. Trochę łakoma. Zawsze znajduje drogę do restauracji w pobliżu miejsc, gdzie odbywają się spektakle.

[envira-gallery id=”5572″]

Źródło: Materiały prasowe CSI4* Poznań