Wojciech Tomaszewski dyrektorem Akademii Warty Poznań

Selekcjoner reprezentacji Polski do lat 18, wcześniej wieloletni trener młodzieży w Lechu Poznań, wychowawca Dawida Kownackiego, Roberta Gumnego i czterech innych uczestników młodzieżowych mistrzostw Europy U-21, Wojciech Tomaszewski będzie dyrektorem Akademii Piłkarskiej Warty Poznań. Wzmocni też sztab nowego trenera „Zielonych”, Piotra Tworka.

Swoje obowiązki w klubie z Drogi Dębińskiej Wojciech Tomaszewski przejmie 1 września tego roku, ale już rozpoczął współpracę z Wartą Poznań. Pochodzącego z Jarocina trenera nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się piłką młodzieżową w Polsce. W latach 2003-2016 Wojciech Tomaszewski pracował z Lechem Poznań, dla którego zdobył m.in. mistrzostwo Polski juniorów młodszych w 2014 roku i wicemistrzostwo kraju rok później. Wśród jego wychowanków jest aż sześciu reprezentantów Polski do lat 21, którzy z drużyną trenera Czesława Michniewicza biorą obecnie udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy we Włoszech. To Dawid Kownacki, Robert Gumny, Krystian Bielik, Kamil Jóźwiak, Mateusz Lis i Paweł Tomczyk. Grał z nimi również Robert Janicki, dziś jeden z liderów Warty Poznań.

Po odejściu z Lecha Poznań Wojciech Tomaszewski był asystentem w młodzieżowych kadrach Polski do lat 18 i 19, a od marca 2017 roku samodzielnie prowadził reprezentację U-18. Teraz jest w sztabie Bartłomieja Zalewskiego w drużynie narodowej do lat 19. Obowiązki w PZPN będzie łączył z pracą dla Warty Poznań.  

Właściciel Warty Poznań, Bartłomiej Farjaszewski powierzył mi funkcję dyrektora klubowej akademii – głównego trenera ds. szkolenia, czyli osoby odpowiedzialnej za całe szkolenie w Warcie Poznań – mówi Wojciech Tomaszewski. – Oficjalnie obejmę te stanowiska 1 września, ale przez najbliższe dwa miesiące będą już poznawał strukturę klubu, spotykał się i rozmawiał z trenerami, poznawał chłopaków, którzy tu funkcjonują.

O swoich obowiązkach w Warcie Poznań nowy dyrektor akademii mówi tak: – Głównym celem jest to, żeby wspierać trenerów, budować program szkolenia i mieć wpływ na pewne sprawy organizacyjne, bo one są nieodłącznym elementem pracy szkoleniowej trenerów. Funkcjonowanie akademii chcę podnieść na jeszcze wyższy poziom. Moją rolą będzie też wprowadzanie młodych, wyróżniających się zawodników z akademii do zespołu seniorskiego. Z tej racji będę też członkiem w sztabie pierwszego zespołu.

Na czym będzie dokładnie polegała praca w sztabie trenera Piotra Tworka? – Chodzi głównie o poświęcenie większej ilości czasu i wsparcie młodych zawodników, którzy będą się pojawiali czy to na treningach, czy na meczach pierwszej drużyny. W dużej mierze chodzi tu o pracę indywidualną z młodymi chłopakami na treningach pierwszego zespołu – tłumaczy Wojciech Tomaszewski. – Priorytetowym programem będzie Warta Talent, który jest już realizowany od kwietnia, ale są tam jeszcze duże rezerwy. Podobnie działa program Talent Pro w PZPN. Wiadomo, że w realiach klubowych działa to trochę inaczej. Polega on na indywidualnych zajęciach dla wyróżniających się graczy. Te treningi mają prowadzić do ścisłej specjalizacji i jeszcze lepiej przygotowywać kandydatów do wymagań trenera pierwszego zespołu.

Źródło: Materiały prasowe Warty Poznań | fot. Piotr Leśniowski