Zwycięstwo Lecha na otwarcie sezonu 2018/2019

Lech Poznań w pierwszym meczu o stawkę w eliminacjach Ligi Europy pokonał Gandzasar Kapan 2:0. Oba gole zdobył Christian Gytkjaer.

Zwycięstwo nad armeńskim zespołem nie było łatwe i przyjemne. Kolejorz strzelił dwa gole nie tracąc żadnego co jest dobrym handicapem przed rewanżem w Armenii. Postawa zespołu jednak pozostawia wiele do życzenia. Po dwóch szybko zdobytych bramkach osiedli na laurach. Drużyna nie pokazała ambicji i woli walki, którą stara się w nich zaszczepić Ivan Djurdjević.

Pierwszy kwadrans był najlepszym okresem gry Lecha. Zepchnęli rywala do głębokiej defensywy, który tylko patrzył jak piłka krąży od nogi do nogi zawodników w niebiesko-białych strojach. W 10 minucie Gajos ładnie przedryblował kilku rywali zagrał na skrzydło do Makuszewskiego. Skrzydłowy wrzucił futbolówkę prosto na nogę Gytkjaera, który zanotował efektowne trafienie! Pięć minut później Maki wparował w pole karne i został nieprzepisowo powstrzymany. Duński snajper podszedł do jedenastki i pewnym uderzeniem podwyższył prowadzenie.

Nie mający nic do stracenia Ormianie raz po raz wyprowadzali szybkie kontry i trio środkowych obrońców dwoiło się i troiło w defensywie, ponieważ w nowym systemie wahadłowi nie wracali na czas. W bramce bardzo dobrze prezentował się Burić, który w tym starciu był kapitanem. Zanotował co najmniej trzy kluczowe interwencje dzięki którym piłkarzom Gandzasaru nie było dane cieszyć się z bramek.

Niestety widać jeszcze w grze Lecha bolączki z poprzedniego sezonu. Obrońcy nadal uporczywie wymieniają kilkanaście podań między sobą podania i błyskawicznie wycofują piłkę do bramkarza, gdy tylko przeciwnik podejdzie bliżej. Gytkjaer cały czas aktywnie poruszał się po murawie, szukał sobie miejsca na boisku. Jego partnerzy z drużyny niestety nie mieli odwagi zagrać jakiegoś nieszablonowego podania. Wymieniali za to nie przynoszące żadnego efektu podania wzdłuż i wszerz boiska.

W 78 minucie szczęścia próbował Gajos, który po dośrodkowaniu Makuszewskiego uderzył przewrotką. Pięć minut później po raz kolejny groźnie zaatakował Gandzasar. Uderzenie głową w fenomenalnym stylu obronił Burić. Trzy minuty przed końcem na listę strzelców mógł wpisać się Paweł Tomczyk. Makuszewski minął bramkarza i zagrał do młodego napastnika, który zamiast uderzyć z pierwszej piłki, zaczął dryblować i okropnie spudłował. Lechowi zabrakło jakości żeby móc wygrać wyżej.

Lech Poznań – Gandzasar Kapan 2:0 (2:0)