Jakub Bartkowski piłkarzem Warty Poznań

Doświadczony obrońca, 31-letni Jakub Bartkowski podpisał dwuletni kontrakt z Wartą Poznań i został jej zawodnikiem na zasadzie wolnego transferu po tym, jak rozwiązał umowę z Lechią Gdańsk.

Urodzony w Łodzi piłkarz rozpoczął karierę w klubie LZS Różyca, z którego trafił do Widzewa Łódź. W jego barwach Jakub Bartkowski zadebiutował w Ekstraklasie, jako 19-latek, latem 2011 roku. Potem występował jeszcze w Wiśle Kraków, Pogoni Szczecin, a ostatnie pół roku spędził w Lechii Gdańsk. Do dziś rozegrał w najwyższej lidze 207 meczów, strzelił w nich 7 goli i zaliczył 24 asysty. W latach 2014-16 był graczem Wigier Suwałki, z którymi awansował do I ligi. W ostatnim sezonie zanotował 30 występów w PKO Bank Polski Ekstraklasie – 14 w Pogoni Szczecin w rundzie jesiennej i 16 wiosną w Lechii Gdańsk. Dla „Portowców” zdobył dwie bramki: w starciu z KR Reykjavik w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy oraz przeciwko Legii Warszawa; wiosną natomiast wpisał się na listę strzelców w pojedynku Lechii z Cracovią.

Po zimowym transferze Jakub Bartkowski miał umowę z klubem z Trójmiasta do czerwca 2025 roku, ale została ona właśnie rozwiązana i piłkarz mógł jako wolny zawodnik podpisać kontrakt z Wartą Poznań do końca sezonu 2024/25.

Po odejściu Jana Grzesika szukaliśmy zawodnika na pozycję wahadłowego i chcieliśmy, żeby jego następca był równie jakościowym piłkarzem. Kiedy tylko możemy, staramy się sięgać po Polaków, więc nietrudno się domyślić, że sprowadzenie Kuby było naszym priorytetem – mówi Tomasz Pasieczny, pełniący obowiązki dyrektora sportowego w poznański klubie. – Jakub Bartkowski jest znany z tego, że świetnie broni, dobrze „czyta” grę i jest skuteczny w grze w powietrzu. Naturalnie jego miejsce jest z prawej strony boiska, ale dzięki swojemu rozumieniu gry daje nam też opcję ustawienia go jako jednego z trzech środkowych obrońców.

Przed podpisaniem kontraktu Jakub Bartkowski przeszedł testy medyczne w klinice Rehasport. W czwartek dołączył już do drużyny „Zielonych”, która przebywa na obozie przygotowawczym w Grodzisku Wlkp.

Jestem bardzo zadowolony z tego, że podpisałem kontrakt z Wartą Poznań i gotowy do tego, żeby pomóc drużynie. Na rozmowy o celach na ten sezon pewnie przyjdzie jeszcze czas, ale chcę dobrze prezentować się indywidualnie, a dając tzw. liczby mieć swój udział w tym, żebyśmy realizowali wyznaczone cele. Z obecnej kadry znam Michała Kopczyńskiego. To jeszcze dawna historia z Wigier Suwałki, a nieco świeższa to Maciek Żurawski i Jędrek Grobelny, z którymi poznaliśmy się w Pogoni Szczecin. Do tego dochodzą znajomości boiskowe, więc żadnego problemu z aklimatyzacją nie będzie – mówi Jakub Bartkowski. – W ostatnich klubach byłem podstawowym zawodnikiem i uzbierałem już trochę występów w lidze, więc postaram się wykorzystać swoje doświadczenie, żeby pomóc drużynie. Oczywiście moja rola będzie zależała od trenera i tego, jak będzie mnie widział w zespole, ale jestem gotowy do tego, żeby podjąć rękawicę i walczyć o miejsce w składzie.

Nowy obrońca Warty Poznań urodził się 7 listopada 1991 roku. Ma 182 cm i waży 74 kg. Jest trzecim wzmocnieniem kadry „Zielonych” w tym oknie transferowym. Wcześniej umowy z klubem podpisali napastnik, Dario Vizinger i obrońca, Kacper Przybyłko.

Fot. Klaudia Berda / Warta Poznań

Author: Wojciech Budzyk