Jupitery już stoją na stadionie przy Drodze Dębińskiej!

Pięć godzin trwało w poniedziałek ustawianie masztów oświetleniowych na stadionie przy Drodze Dębińskiej. – Pod koniec miesiąca jupitery powinny już zaświecić – mówi Bogdan Kuć z firmy Ada Light, która jest wykonawcą robót w „Ogródku”.

Przygotowania do ustawienia słupów z reflektorami trwały od wielu tygodni. Jeszcze w weekend trwały ostatnie prace związane z montażem i wyposażeniem masztów, które potem czekały już tylko na to, by przytwierdzić je do fundamentów.

Każdy z masztów waży ponad 8 ton, więc do podniesienia go potrzebne było zaangażowanie dźwigu o zasięgu 40 metrów. I tak w poniedziałek od rana, ekipa montażowa cierpliwie stawiała kolejne słupy w czterech narożnikach stadionu. Przed godziną 13 została dokręcona ostatnia śruba przy ostatnim maszcie. Stadion, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Warty Poznań, zmienił się diametralnie.

Dla nas takie prace są skomplikowane – mówi Bogdan Kuć z firmy Ada Light, kierownik robót. – Może za pierwszym razem to było wyzwanie, ale dziś mamy na koncie montaż takich masztów na wielu obiektach sportowych, m.in. na ponad połowie stadionów I ligi. Mamy więc wprawę i doświadczenie. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, nie przeszkodził nam nawet deszcz, tak jak wcześniej robót na stadionie nie zahamowała pandemia koronawirusa.

Ustawienie masztów oświetleniowych było efektownym etapem prac, ale potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby w :Ogródku” rozbłysły jupitery. – Teraz czeka nas nieco dłubania. Musimy zamontować wkłady zapłonowe, szafy zasilające, sterownicze, wiec jeszcze przy samych słupach mamy trochę pracy. Oprócz tego budujemy stację trafo z dwoma liniami średniego napięcia – wyjaśnia Bogdan Kuć. – Czekamy również na uzgodnienia techniczne i podpisanie umowy z Eneą, żeby rozpoczęła się dostawa zasilania. Pod koniec miesiąca jupitery powinny już zaświecić.

Jakie będą parametry oświetlenia na stadionie przy Drodze Dębińskiej? – Moc oświetlenia w zainstalowanych projektorach wyniesie 320 kW, natomiast natężenie to będzie 1600 luksów. Pozwoli to rozgrywanie meczów ligowych i transmisje nawet w jakości HD, jak się operatorzy postarają. Były już transmisje telewizyjne wysokiej rozdzielczości ze stadionów, na których instalowaliśmy oświetlenie tej mocy – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ada Light.

Fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań

Author: Wojciech Budzyk