Lechia Gdańsk powraca na mistrzowski tron, Posnania na miejscu drugim!

W sobotę na obiektach Posnanii odbywał się finałowy turniej mistrzostw Polski w olimpijskim odmianie rugby czyli popularne siódemki. Do walki o najwyższe laury przystąpiły drużyny Posnanii, Lechii Gdańsk, Tytana Gniezno, Orkana Sochaczew, Juvenii Kraków oraz AZS AWFiS Gdańsk.

My pojawiliśmy się na meczach półfinałowych oraz o lokaty z miejsc 1-6. Przygotowaliśmy dla was, krótkie opisy spotkań oraz sporą galerię z tego wydarzenia.

Półfinał 1: Lechia vs Orkan 40:5

Pierwszy w tym starciu zaatakował Orkan i był bliski otwierającego przyłożenia. Lechia skutecznie powstrzymała ofensywne zapędy rywala i przeprowadziła skuteczną kontrę zdobywając przyłożenie i podwyższenie. Chwilę później gdańszczanie ponownie wciągnęli rywala na własną połowę i szybką kontrą dorzucili kolejne siedem oczek. Do przerwy Lechia zdominowała rywala zdobywając jeszcze cztery przyłożenia. Po przerwie biało-zieloni dorzucili kolejne dwa podwyższenia, a Orkan odpowiedział jednym honorowym przyłożeniem.

Półfinał 2: Posnania vs Tytan 36:0

Ten półfinał przez pierwsze cztery minuty był zdecydowanie bardziej wyrównanym widowiskiem. Właśnie po upływie około 240 sekund Posnania przełamała gnieźnieńskich Tytanów i zdobyła podwyższenie wraz z przyłożeniem. W pierwszej połowie ta sztuka poznaniakom udała się jeszcze dwukrotnie. Po przerwie Posnania przyłożyła jeszcze trzykrotnie bez udanych podwyższeń.

O miejsce 5: Juvenia vs AZS AWFiS Gdańsk 26:7

40 sekund zajęło Juvenii zdobycie pierwszego przyłożenia. Po chwili dodali do tego skuteczne podwyższenie. Akademicy szybko jednak skutecznie odpowiedzieli i wyrównali stan spotkania. Reszta pierwszej połowy to zacięta walka obu siódemek. Podobnie jak w pierwszej połowie po wznowieniu gry krakowianie zdobyli przyłożenie. Juvenia w drugiej połowie zagrała koncertowo w pełni dominując na boisku łącznie zdobywając trzy przyłożenia.

O miejsce 3:  Orkan vs Tytan 48:0

Mecz o brązowy medal był jednostronnym widowiskiem. Od początku Orkan zepchnął Tytana do defensywy i w każdej z połówek zapisali na swoim koncie po 24 oczka. Zawodnicy z Gniezna ewidentnie byli zmęczeni poprzednimi starciami.

Finał: Lechia vs Posnania 29:21 (12:14)

Obie ekipy mocno rozpoczęły to starcie. Spotkanie rozpoczęło się od wykopu piłki przez Posnanię na połowę gdańszczan. Lechia po uzyskaniu piłki przeprowadziła ładną kontrę i szybko otworzyli wynik spotkania. Gdańszczanie poszli za ciosem i dorzucili do swojego dorobku kolejne siedem punktów. Po czterech minutach nastąpiło przebudzenie gospodarzy i wykorzystali przewagę jednego zawodnika zdobywając przyłożenie wraz z podwyższeniem. Chwilę później poszli za ciosem i wyszli na prowadzenie 14:12 po kolejnej skutecznej akcji. Lechia miała zakusy na odzyskanie prowadzenia jeszcze przed przerwą, ale ich zawodnik został powstrzymany.

Posnania rozpoczęła drugą połowę od gry w osłabieniu. Mimo tego bardzo długo i momentami wręcz ofiarnie bronili, ale Lechia zdołała przyłożyć. Chwilę później gdańszczanie wykorzystali złe ustawienie rywala i dorzucili kolejne pięć punktów. Wtedy nastąpiło kolejne przebudzenie Posnanii, która zdobyła kolejne przyłożenie wraz z podwyższeniem. Na dwie minuty przed końcem spotkania wynik brzmiał 21:22. Niestety dla widowiska jeden z poznańskich zawodników dostał karę dwóch minut co skrupulatnie wykorzystała Lechia. Dorzucili kolejne siedem punktów i po roku przerwy powrócili na mistrzowski tron.

Eliminacje
Orkan v Juvenia 7:7
Tytan v AZS AWFiS 36:7
Bełchatów v Kaskada 7:14
Posnania v Juvenia 31:0
Lechia v AZS AWFiS 48:0
Werewolves v Olsztyn 17:10
Posnania v Orkan 14:10
Lechia v Tytan 38:19
Kaskada v Olsztyn 33:0
Bełchatów v Werewolves 26:0
Werewolves v Kaskada 7:39
Olsztyn v Bełchatów 12:26
Półfinały
Orkan v Lechia 5:40
Posnania v Tytan 36:0
Finały
O IX miejsce: Olsztyn v Kaskada 7:33*
O VII miejsce: Bełchatów v Werewolves 38:5
O V miejsce: Juvenia v AZS AWFiS 33:7
O III miejsce: Orkan v Tytan 48:0
O I miejsce: Lechia v Posnania 29:21 (12:14)
*- Kaskada grała poza konkursem i nie została sklasyfikowana
Klasyfikacja 2017/2018:
1. RC Lechia Gdańsk
2. KS Posnania Poznań
3. RC Orkan Sochaczew
4. GKR Tytan Gniezno
5  RzKS Juvenia Kraków
6. AZS AWFiS Gdańsk
7. Rugby Bełchatów
8. Werewolves Wąbrzeźno
9. Rugby Team Olsztyn

[envira-gallery id=”6641″]

Author: Wojciech Budzyk