Zima pod znakiem przygotowań do ligowych zmagań

Zimowa przerwa w rozgrywkach ligowych to czas wytężonej pracy w klubach oraz kadrach narodowych. Czasu na optymalizację formy jest coraz mniej, ponieważ poznańskie zawodniczki od rozpoczęcia rundy wiosennej dzielą zaledwie dwa tygodnie.

Zawodniczki Black Roses Posnania mają za sobą okres ciężkiej pracy na hali, siłowni oraz w terenie, gdyż początek roku to dla poznanianek czas przygotowań do rozgrywek ligowych. W tym czasie zawodniczki trenera Arkadiusza Mąkiny skupiły się przede wszystkim na treningu siłowym i wytrzymałościowym. Już w połowie kwietnia Black Roses wznowią rywalizację w Mistrzostwach Polski Kobiet w rugby 7. Rundę wiosenną rozpoczną w kwietniu od dwóch turniejów rozgrywanych w Warszawie (13 i 27 kwietnia). Później poznaniaki czeka wyjazd  do Rudy Śląskiej (18 maja). Mistrzostwa Polski Kobiet zakończy turniej finałowy rozgrywany 8 czerwca. Organizatorem ostatnich zawodów będzie zespół będący liderem ligi po siedmiu turniejach. Decyzją sztabu szkoleniowego w rozgrywkach ligowych zespół Black Roses poprowadzi trener Tomasz Kapustka. Były selekcjoner żeńskiej reprezentacji Polski w rugby 7 w przeszłości pełnił już funkcję pierwszego trenera poznańskiej drużyny. Dotychczasowy trener Black Roses – Arkadiusz Mąkina, decyzją sztabu będzie się zajmował przygotowaniem i prowadzeniem zespołu w rozgrywkach międzynarodowych.

Zimowa przerwa w ligowych rozgrywkach jest nie tylko czasem ciężkiej pracy w klubach, ale także okresem zgrupowań kadr narodowych. Na przełomie stycznia i lutego Kadra Narodowa Kobiet odbyła w Gdańsku szereg konsultacji mających na celu wyselekcjonowanie wąskiej kadry, która w kwietniu zawalczy w Hongkongu o prawo do gry w World Series. Wśród zawodniczek testowanych przez trenera Janusza Urbanowicza znalazły się cztery nasze zawodniczki: Natalia Furman, Agnieszka Kowalczyk, Maria Nowacka oraz Katarzyna Paszczyk. Reprezentacja Polski odbyła także zgrupowanie w Tunisie, w trakcie którego rozgrywała mecze towarzyskie oraz trenowała wspólnie z reprezentacją narodową Tunezji. Ostatnim etapem przygotowań był wygrany przez Kadrę Narodową Kobiet towarzyskim turnieju Häckes Cup rozgrywany w szwedzkim Växjo. Turniej eliminacyjny World Rugby Women’s Seven Series zostanie rozegrany w dniach 4-5 kwietnia w Hongkongu. Reprezentacja Polski trafiła do grupy C, gdzie będzie rywalizować z Brazylią, Argentyną oraz Kazachstanem. Zwycięzca turnieju zapewni sobie prawo do gry w World Series w przyszłym sezonie. W ostatecznym składzie reprezentacji Polski na Hong Kong Sevens znalazły się dwie zawodniczki Black Roses: Agnieszka Kowalczyk oraz Katarzyna Paszczyk.

W okresie zimowym swoje zgrupowanie miały także kadry juniorskie. W Poznaniu reprezentacja Polski U18 oraz U16 przygotowywały się do sierpniowych Mistrzostw Europy Kobiet do lat 18. Wśród zawodniczek powołanych na zgrupowanie przez trenera Łukasza Kościelniaka znalazły się Wiktoria Bancer oraz Klaudia Jankowiak, które na co dzień trenują w drużynie Black Roses Posnania.

Biuro prasowe Black Roses Posnania – Łukasz Nowak 

Author: Wojciech Budzyk