Black Roses Posnania sparowały z wicemistrzem Francji!

W dniach 7-9 września drużyna Black Roses Posnania przebywała w Bretanii, gdzie zawodniczki trenowały, rozegrały trzy sparingi z wicemistrzem Francji – Stade Rennais, miały też czas na zwiedzanie miasta. Wizyta była możliwa dzięki Urzędowi Miasta Poznania, które obchodzi kolejną rocznicę współpracy z francuskim Rennes.

Prowadzona przez trenera Brehonneta Vincenta drużyna Stade Rennais jest jedną z czołowych francuskich drużyn kobiecych. W ubiegłym sezonie zajęła piąte miejsce we francuskiej Ekstraligi (TOP 8) i została wicemistrzem Francji w rugby 7. W składzie Stade Rennais znajdują się m.in. Valentine Lothoz, która na początku września wraz z reprezentacją Francji zdobyły w Kazaniu wicemistrzostwo Europy w Grand Prix Series, występująca regularnie w prestiżowych rozgrywkach World Rugby Sevens Series Caroline Drouin, a także inna znakomita zawodniczka, która odważnie puka do drzwi reprezentacji Francji – Yolaine Laurənt Yəngö. Pojedynek na boisku z zawodniczkami tej klasy z całą pewnością był niecodziennym, ale również bardzo cennym doświadczeniem dla zespołu z Poznania.

Drużyny rozegrały między sobą trzy mecze sparingowe. Pierwszy i ostatni zakończył się zwycięstwem podopiecznych trenera Arkadiusza Mąkiny 29:5 i 36:7. W drugim meczu Black Roses musiały uznać wyższość gospodarzy przegrywając 14:28. Mecze kontrolne pozwoliły obu trenerom nie tylko przetestować nowe zawodniczki, ale również różne warianty taktyczne.

Zawodniczki Black Roses miały też okazję obejrzeć rugby XV na najwyższym poziomie podczas meczu przedsezonowego pomiędzy drużynami “piętnastek” Stade Rennais oraz Stade Rochelais. Pobyt Black Roses w Bretanii zaowocował nie tylko cennym doświadczeniem, ale również planowanymi stażami zawodniczek Posnanii we francuskim klubie oraz współpracą pomiędzy klubami z Poznania i Rennes na płaszczyźnie rozwoju rugby młodzieżowego w Polsce.

Źródło: Materiały prasowe Black Roses Posnania

Author: Wojciech Budzyk