Tadeusz Michalik z kwalifikacją olimpijską do Tokio!

Przygodę z mistrzostwami Michalik (Sobieski Poznań) rozpoczął od pojedynku eliminacyjnego z Koreańczykiem Seyeol Lee, którego pokonał 3:0. Kolejnym rywalem był Szwed Pontus Lund, który wyraźnie uległ Polakowi. Starcie zakończyło się wynikiem 9:1. W ćwierćfinale musiał uznać wyższość Rosjanina Musy Evloveya przez przewagę techniczną (0:9).

Niezwykle ważnym starciem okazał się pojedynek repasażowy. Tadeusz Michalik pokonał 4:3 reprezentanta Uzbekistanu Jahogira Turdieva i w sesji popołudniowej będzie walczył o brązowy medal Mistrzostw Świata! Michalik wywalczył dla Polski kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w kategorii 97 kg. 

W pierwszej rundzie sędziowie wskazywali pasywność naszego zawodnika. Na 2 minuty przed końcem rundy zapaśnik z Poznania musiał obronić parter. Sędziowie wskazali ucieczkę Michalika z maty i Polak stracił dwa punkty. Turdiev już nie wykonał żadnej akcji i pojedynek przyniósł się do pozycji stojącej. W drugiej rundzie medalista Mistrzostw Europy z Rygi popisał się pięknym rzutem za cztery punkty i nie oddał już prowadzenia do końca pojedynku.

O trzecie miejsce Michalik walczył z medalistą poprzednich mistrzostw, reprezentującym Serbię, Gruzinem Michailem Kajaią. Jako pierwszy zdobył punkt, ale prowadzenie stracił gdy znalazł się w przymusowym parterze. Cięższy ponad 10 kg rywal wykorzystał przewagę masy i sięgnął po drugi z rzędu brąz mistrzostw świata.

Jest to pierwsza od 2012 roku kwalifikacja olimpijska dla polskich zapasów w stylu klasycznym.

Źródło: Polski Związek Zapaśniczy

Author: Wojciech Budzyk